Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barbora Tomanová

30. 3. 2010

Stručne:

Tato slavná parkurová jezdkyně seděla pořádně poprvé na koni v roce 2003 a hned rok na to si udělala licenci.Její první kůň byl Coloman(dostala ho k narozeninám). Bára má dva sourozence: bráchu Šimona a sestru Elišku. Teď vlastní 6 koní:Coloman,Careful,Kohen,Popelka,Supík a Adélka.Bára studuje Prague British School (všechny předměty v Angličtině).

Životopis (Biografie):

Barbora Tomanová se narodila 14.1.1992 v Praze jako prostřední ze tří dětí manželů Tomanových. Má starší sestru Elišku (20 let) (mne), která studuje třetím rokem práva na University of Oxford. Mladší bratr Šimon (13 let) studuje, stejně jako Bára, na Prague British School, hraje baseball, na kytaru a rybaří. Maminka, Renata Tomanová, vybudovala největší obchodní síť s potřebami pro jezdce a koně v České Republice. Tuto firmu, Dance and Jump, začala budovat kvůli Barče a jednou jí ji chce předat. Tatínek, Petr Toman, je advokát a vybudoval advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři. Ve volných chvílích je ošetřovatelem a tzv. doprovodnou posádkou Báry.

 

Bára odmalička chtěla jezdit, ale naskytla se jí k tomu příležitost až v jejích 12 letech. Do té doby docházela do Dismanova Rozhlasového Dětského Souboru (DRDS), chodila na klavír, do baletu a do gymnastiku. Až v jejích 12 Báru její kamarádka, která měla tou dobou ustájené své koně v Hořovicích jí vzala do stájí a …. to byl začátek konce doposud klidného života rodiny Tomanových. Brzy dostala svého prvního koně – tehdy devítiletého hřebce Colomana, který byl, je a zůstane slepý na jedno oko. Nikdo nevěřil, že tento hřebec bude se začátečnicí fungovat. Již po dvou měsících ježdění si dvojice troufla na jezdeckou licenci, kterou získala. Roku 2005, kdy Bára již nejezdila v Hořovicích nýbrž pod vedením Petra Doležala, získala Bára a Coloman bronzovou medaili na mistrovství České Republiky dětí. Coloman se ukázal být Báře skvělým učitelem a dovedl Báru od stupně ZM až po stupeň ST. Jako nejkrásnější vánoční dárek roku 2005 přibyl Báře do stájí tehdy pětiletý Kohen. O jeho koupi se rozhodli rodiče krátce poté, co ho uviděli. Když vstoupili k němu do boxu a Kohen si na ně položil hlavu a nechal se půl hodiny bez hnutí hladit, bylo rozhodnuto. To, že Kohen nyní předvádí výsledky, které předvádí je jen nečekaný bonus k jeho mazlivosti J. V roce 2007 si maminka všimla dalšího šimla, Carefula, který tou dobou skákal pod Monikou Cigánovou. Po několika týdnech se maminka s Bárou a jejím trenérem Romanem Drahotou vydali na Slovensko Carefula vyzkoušet. Pro usmíření tatínka, který byl postaven před hotovu věc, přibyly Carefulovi k jeho jménu ještě dvě další jména podle tatínkova oblíbeného státníka – tedy stal se z Carefula Careful Franz Josef. Careful ukázal své kvality a téhož roku s Bárou získal stříbrnou medaili na mistrovství České Republiky juniorů. Toto umístění zopakovali i v roce 2008 v Mostě. Na konci sezóny 2007 byla Bára zařazena do Sportovního Centra Mládeže, kde začala trénovat pod vedením jezdecké legendy, pana Jiřího Pecháčka, pod kterým trénuje dodnes. V současné době má Bára ustájené své koně, stejně jako její trenér, v Odolené Vodě. Ke třem jmenovaným koním jí přibyla ještě nyní sedmiletá kobyla Adéla – My Fair Lady II. Důležitým člověkem v Bářině životě je bezesporu Hanka, která již dva roky dělá Bářiným koním ošetřovatelku.

Bára jezdí všechny své koně každý den a to i během školního roku. V letošním roce Bára skládala zkoušky iGCSE a nyní jí čeká dvouleté studium IB. Jestliže jí zbude nějaký volný čas, tak ho věnuje spánku J a čtení knih (v současné době se zamilovala do ságy Stmívání). Mezi její nejoblíbenější zpěváky patří Lily Allen, Justin Timberlake, Alesha Dixon a Miley Cyrus. Jejím nejoblíbenějším filmem je bezesporu Stmívání (hlavně jeho hlavní představitel, který vystřídal po dlouholetém vedení Daniela Radcliffa z Harryho Pottera ;) ).

Zdroj: http://www.baratomanova.com/

 

Obrazek

Tak to je Bára, dalo by se říct že je to i můj vzor (ikdyž mě víc než parkur berou dostiy). Moc ji obdivuju - je úžasná.

 

Obrazek

Bára a její první kůň Coloman (má vadu na levém oku).

 

 

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odpověd

(nanananananaaaaaaaaa, 23. 5. 2012 20:57)

No...Mám dotaz v odpovědi XD
Jak tam je ,,Elišku (mne) "
Ty si její sestra?? Jestli jo Aničko tohel je odpověd :)

Dotaz

(Anička, 11. 12. 2011 17:10)

mam dotaz,kdyz te berou dostihy tak tam muzes dat treba Josefa Váňu,ne???